حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانونمصاحبه خبرگزاری اسپوتنیک

با سرکار خانم ثنائی نسب

در ارتباط با قوانین و مقررات پیش از ازدواج


در ایران مقررات جدید برای جوانانی که مایل به ازدواج باشند به تصویب خواهد رسید.

به گزارش اسپوتنیک — ازدواج یک زندگی و تولد جدید برای انسان است. تولدی که فرد می تواند، خود همنشین زندگی اش را برای سال های خوشبختی انتخاب کند. حال این انتخاب می تواند سطحی باشد و فرد را به پرتگاه و جدایی بکشاند و یا با علم و آگاهی و استفاده از نظر دیگران، یک عمر زندگی آرام را پیش روی او قرار دهد.

ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگیست که ما را وارد شرایط جدید و البته کامل تری نسبت به دوران مجردی میکند. اکثر قدیمی‌ها ازدواج را هندوانه دربسته می ‌نامند و منظورشان این است که تا وارد آن نشده‌اید نمی‌توانید بفهمید چه در انتظارتان است. این حرف با توجه به رسوم گذشته که دختر و پسر بدون اینکه همدیگر را بشناسند با هم ازدواج می ‌کردند منطقی به نظر می‌رسد اما الان سال‌هاست که دیگر ازدواج بدون شناخت رسم نیست و راه‌های بسیاری پیش روی زوج‌ها قرار دارد که می‌توانند در دوره آشنایی شناخت بیشتری را از طرف مقابل به دست آورده و با آگاهی کامل وارد زندگی مشترک شوند.

همانقدر که مقوله ازدواج و سروسامان گرفتن دو انسان شیرین است، طلاق و جدایی کام انسان‌ را تلخ می‌کند. وقتی به آمار طلاق در ایران نگاهی گذرا بیاندازیم متوجه روند رو به رشد آن از دهه ٧٠ شمسی می ‌شویم که با توجه به روند صعودی ازدواج از سالهای اول این دهه زیاد دور از ذهن نیست، اما این روند صعودی طلاق از سال ۱٣٨۹ و از جایی که با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است، باعث ایجاد نگرانی‌ در بین ایرانیان فعال در این حوزه و مسئولین ذیربط شده است. اوج این بحران نیز در سال گذشته رقم خورد، سالی که بر اساس آمار سازمان ثبت احوال ایران، ۶۰۹ هزار مورد ازدواج و ۱۷۵ هزار مورد طلاق در ایران ثبت شد و به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است.

مقامات ایران، روند صعودی طلاق در این کشور را ناشی از کمبود مهارتهای زندگی مشترک در سالهای نخست ازدواج می‌دانند. محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ایران، با بیان اینکه زوجین خواستار طلاق توافقی، عمدتا کم سن و دارای زندگی مشترک یک تا سه سال هستند، گفت: آموزش های پیش از ازدواج به منظور کسب مهارت زندگی مشترک ضروری است. از آنجا که الزام قانونی به حضور در کلاسهای هشت ساعته مشاوره قبل از ازدواج وجود ندارد، معمولا برخی زوجین از حضور در دوره های آموزشی امتناع می کنند.

در همین راستا مجلس ایران در پی تصویب طرحی در راستای الزامی شدن آموزش قبل از ازدواج است. بدین ترتیب که ثبت نکاح دائم در دفاتر ازدواج منوط به ارائه گواهی گذراندن دوره های آموزش پیش از ازدواج باشد    

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ایران در این زمینه گفت: در حال حاضر زوجین موظف هستند ۲ ساعت اجباراً این دوره آموزشی مشاوره را داشته باشند اما به دنبال این هستیم که این آموزش را ٦ ساعت داشته باشیم و بعد از یک سال که در مراکز استانها اجرا شد به شهرستانها نیز برود و این آموزش‌ها انجام شود؛ شهرهای کوچک هم استادهای کیفی می‌خواهند و هم نیاز به مکانهایی است که آموزش‌ها در آنجا انجام شود و علاوه بر استاد و مکان به حداقل زیرساخت‌ها و بودجه هم نیاز است.

نماینده مردم تهران همچنین در ادامه می‌افزاید: درحال حاضر این طرح در کمیسیون فرهنگی بررسی می‌شود و لازم است آموزش و مشاوره قبل، حین یا بعد از ازدواج برای زوجینی که در آستانه ازدواج هستند در سیستم آموزشی، آموزش و پرورش دیده شود.

با در جریان گرفتن آمار طلاق در ایران و تصمیم‌های اخیر دولت ایران برای کاهش این آما، سوالات فراوانی در این زمینه به ذهن متبادر می‌شود، اسپوتنیک در این راستا تصمیم گرفت تا برخی از این پرسش‌ها را با فاطمه ثنایی نسب ، حقوقدان  و پژوهشگر و کارشناس رسمی دادگستری در حقوق خانواده، در میان بگذارد.

اسپوتنیک: آیا علت عمده طلاق در ایران ریشه یابی شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله؛ اما اینکه چه راه حل هایی جهت حل مساله اندیشیده شده و این راه حل ها چه میزان کارایی دارند جای بحث و گفتگوی فراوانی دارد زیرا طلاق صرفا به یک یا دو دلیل اتفاق نمی افتد بلکه دلایل متعددی دارد.

طلاق زوجین و قلب های شکسته.طبقه بندی: قانون، حقوق خانواده، مجلات و روزنامه های حقوقی، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی،
برچسب ها: قوانین پیش از ازدواج، خانم فاطمه ثنایی نسب، خبرگزاری اسپوتنیک، ازدواج، حقوق خانواده، زوج و زوجه، قانون ازدواج،
[ چهارشنبه 1 فروردین 1397 ] [ 08:36 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات