حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
سرگردانیپایگاه خبری حقوقی وکالت نیوز
به نقل از ایسنا:

بررسی یک طرح موفق در پایان دادن

به سرگردانی بزه‌دیدگان در محاکم


آنچه که امروزه در بررسی نظام‌های مبتنی بر اندیشه عدالت کیفری به چشم می‌خورد شخص بزهکار است، به عبارتی می‌توان گفت مجرمین کلید واژه نظام عدالت کیفری هستند اما براستی در برنامه‌ریزی‌های اداری - قضایی به حقوق بزه‌دیدگان چقدر توجه کرده‌ایم؟

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، اندکی جستجو در میان قوانین موضوعه کیفری این ادعا را به اثبات می‌رساند که در ایران و تعدادی از کشورهای دیگر تفکر و دید قانون‌گذار در راه رسیدن به عدالت نسبی معطوف به شخص بزهکار بوده است، تا آنجا که در سیر قانون‌گذاری کیفری در ایران، همواره دو هدف حفظ نظم و حقوق اجتماعی و تامین حقوق متهم، مدنظر بوده است.


به بیان ساده‌تر قوانین کیفری غالبا در پی این بوده‌اند که با اعمال مجازات بر روی مجرمین، خدشه‌ای که به نظم و حقوق سایر افراد جامعه وارد شده است را جبران کنند و از طرف دیگر با ایجاد یک فضای عادلانه و منطقی حقوق دفاعی متهمین را تضمین کرده و در عین حال آن‌ها را به سزای اعمال خود برسانند.

بر همین اساس قضات در دعاوی کیفری به دنبال احراز شخصیت بزه‌کار و شرایط روحی و روانی وی هستند، تا در نهایت با در نظر گرفتن این شرایط و همچنین زشتی عمل ارتکابی و شرایط و اوضاع و احوال موجود در زمان وقوع جرم، مجرمین را به مجازات‌های عادلانه محکوم کنند.

اما آنچه که در این میان در نظام عدالت کیفری به نظر می‌رسد، خلائی بود که در مورد حقوق بزه‌دیده در این روند وجود داشت، یعنی توجه بیش از حد قانون‌گذاران به حقوق و نظم اجتماعی و شخصیت مجرمین باعث نوعی بی‌توجهی به شخص بزه دیده یا متضرر از جرم شد و به همین دلیل است که در قوانین جاری حمایت موثری از بزه‌دیده به چشم نمی‌خورد.

عمر نظام عدالت کیفری تا اواسط قرن بیستم میلادی ادامه یافت و در این دوره بود که تفکر جدیدی در میان حقوق‌دانان و قانون‌نویسان شکل گرفت، تحت عنوان نظام عدالت ترمیمی، تفکری که می‌توان آن را مکمل نظام عدالت کیفری و اجرای مجازات در راه رسیدن به عدالت نسبی دانست.

در نظام عدالت ترمیمی آنچه مورد توجه قرار گرفت، حقوق بزه‌دیده بود که در کنار حقوق بزهکار و نظم اجتماعی اهداف قانونگذاری کیفری را تامین می‌کرد، به بیانی نظام عدالت ترمیمی در پی آن بود تا بتواند بی‌توجهی‌های صورت گرفته نسبت به بزه‌دیدگان در نظام عدالت کیفری را جبران کند، از همین رو حقوقدانان بسیار زیادی همسو با این تفکر در تلاش برای ایجاد راهکارهایی بوده‌اند که تضمین کننده حقوق بزه‌دیدگان باشد.

اگر تا اواسط قرن بیستم، بزه‌دیدگان در روند احقاق حق خود به مشکل بر می‌خوردند و بعضا مجددا متضرر می‌شدند، از اواسط قرن بیستم به بعد تفکری ایجاد شد مبنی بر اینکه نباید روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و احقاق حقوق بزه دیدگان به نحوی باشد که ضرر مجددی به بزه دیدگان وارد شود، ضرری که باعث می‌شود تا بتوان گفت یک بزه‌دیدگی ثانوی در بزه‌دیدگان اولیه ایجاد شده است.

در ایران اندیشه‌های مبتنی بر عدالت ترمیمی را می‌توان در نگاشته‌های جرم شناسان نظری همچون دکتر نجفی ایرندآبادی جستجو کرد.

تلاش‌های حقوقدانان و جرم شناسان همسو با این نگرش، سرانجام روزنه‌های امیدی را در نحوه برخورد با بزه‌دیدگان در نظام قضایی ایران ایجاد کرد، نمونه این روزنه‌ها و نتایج را می‌توان در طرح پیشگیری از بزه‌دیدگی ثانویه در دادگستری مشهد مشاهده کرد.

طرح پیشگیری از بزه‌دیدگی ثانویه برای نخستین بار به همت کارگروه آموزش و تحقیقات نظری شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مشهد و دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد در مجتمع قضایی شهید کامیاب (صدف) آغاز به کار کرد.

شناسایی بزه‌دیدگان مراجعه کننده به عنوان اصلی‌ترین هدف این واحد است

زهرا شریف زاد سرپرست اعضای «واحد پیشگیری از بزه‌دیدگی ثانویه» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، با اشاره به شناسایی بزه‌دیدگان مراجعه کننده به مجتمع شهید کامیاب مشهد به عنوان اصلی‌ترین هدف این واحد، اطلاع‌رسانی بهتر به بزه‌دیدگان در رابطه با روند دادرسی، افزایش امنیت بزه دیدگان خاص از جمله حمایت از بزه دیدگان جرایم تجاوز، سرقت‌های مقرون به آزار و آدم ربایی را از دیگر اهداف این واحد عنوان کرد.

وی با اشاره به آزمایشی بودن این طرح در ابتدا افزود: بعد از شش ماه که این طرح به صورت آزمایشی اجرا شد به مدت یک سال تمدید شد تا اینکه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تهران با ملی معرفی کردن این طرح، درصدد ایجاد این واحد در تمامی دادگستری‌های سطح کشور برآمد.

به گفته شریف‌زاد از فعالیت‌های اجرا شده در این واحد می‌توان به طرح ساماندهی مراجعین سرقت گوشی همراه، ‌طرح ساماندهی مراجعین کلانتری‌ها و طرح تهیه فرم‌های قضایی با هدف اصلاح روند دادرسی اشاره کرد.

شریف زاد در تشریح طرح ساماندهی مراجعین سرقت‌های گوشی همراه گفت: در گذشته روند پیگیری سرقت گوشی توسط افرادی که بزه‌دیده واقع شده بودند به طور متوسط سه ماه به طول می‌انجامید که در این بین غالبا بزه‌دیدگان متحمل پرداخت چندین برابر هزینه گوشی سرقت شده خود می‌شدند و عملا این افراد در روند رسیدگی به نحوی مجددا بزه‌دیده واقع می‌شدند، اما با آغاز این طرح بزه‌دیدگان سرقت گوشی همراه، با مراجعه به مجتمع شهید کامیاب مشهد، در مدت بسیار محدودی شکایت خود را مطرح کرده و بعد به جای مراجعه حضوری مجدد و متحمل شدن وقت و هزینه‌های گزاف، با مراجعه به وبلاگ تهیه شده و پیامک‌های ارسالی به آ‌ن‌ها از روند ردیابی تلفن همراه خود آگاه می‌شوند.

سرپرست اعضای واحد پیشگیری از بزه دیدگی ثانوی مجتمع شهید کامیاب مشهد از مراجعه 840 مورد بزه‌دیده از آغاز طرح، به این واحد خبر داد و تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرا شده در این واحد، میانجی‌گری است.

وی ادامه داد: از 45 مورد میانجی‌گری صورت گرفته از آغاز طرح، 36 مورد آن به سازش ختم شده است که با پیگیری‌های صورت گرفته نیز سازش‌های واقع شده ادامه داشته و مقطعی نبوده است.

وی با تاکید بر نقش محوری دانشجویان در ایجاد واحد پیشگیری از بزه‌دیدگی ثانوی افزود: در این واحد تعداد 40 نفر تحت عنوان بزه دیده یار مشغول به کار هستند که تمامی آن‌ها را دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های حقوق و روانشناسی تشکیل می‌دهند.

وی با قدردانی از تمامی مدیران ارشد این طرح گفت: مراجعه بزه‌دیدگان به این واحد هیچ محدودیتی ندارد و در هر مرحله دادرسی بزه‌دیدگان می‌توانند با مراجعه به این واحد از امتیازات پیش‌بینی شده در آن بهره‌مند شوند.

بنابراین در کشور ما نیز پس از فعالیت‌های دانشگاهی گسترده‌ای که در این زمینه انجام گردیده است، تشکیل چنین واحدها و حمایت از حقوق بزه‌دیدگان در افزایش سطح رضایت مراجعین به دادگستری نقش به سزایی خواهد داشت.

در پایان نیز باید متذکر این موضوع شد که اجرای چنین طرح‌های ملی مستلزم حمایت‌های دست اندرکاران قضایی است و امید است تا مسوولان دستگاه قضا نیز با همدلی و حمایت خود، ‌راه ایجاد شده در جهت رسیدن به عدالت ترمیمی را تعمیم و گسترش دهند.

گزارش از خبرنگار ایسنا - منطقه خراسان: محمدحسین شعبانی
طبقه بندی: حقوق بشر، حقوق جزا و جرم شناسی، آیین دادرسی کیفری، درسها و دانستنی های حقوقی، وکالت نیوز، روانشناسی و حقوق،
برچسب ها: پایگاه خبری حقوقی وکالت نیوز، عدالت قضایی و «پیشگیری از بزه‌دیدگی ثانویه»، مدیریت قضائی و ساختارهای آن، وکالت نیوز، پیشگیری از وقوع جرم، راهنمای پایان نامه نویسی در حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بزه‌دیده،
[ چهارشنبه 9 اسفند 1391 ] [ 09:56 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic