حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
جعلپایگاه خبری حقوقی وکالت نیوز
به نقل از قانون:

گفت‌و‌گوی «قانون» با حجتی،

کارشناس تشخیص اصالت خط و امضاء:

رشدآمار جعل با افزایش معلومات جاعلانجرم جعل همواره با انگیزه‌های متفاوت در جامعه وجود داشته و دارد. انگیزه مالی، دور زدن قانون، سند سازی به منظور کسب مال غیر، خروج غیر قانونی از کشور، دست کاری شناسنامه‌ها و کارت ملی، تغییر هویت ، وصیت نامه‌های جعلی و مصداق‌های گوناگون که ذکر همه آنها در این نوشتار نمی‌گنجد. در نگاه کارشناسان، جعل رابطه ناگسستنی با میزان سواد جامعه دارد. در فرمولی ساده هر چه میزان سواد جا معه بالاتر رود متناسب با آن جرم جعل نیز بیشتر و حتی پیچیده تر خواهد شد. کشور ما از جمله کشورهایی است که میزان سواد افراد جامعه در آن پس از دوران انقلاب به طور چشمگیری افزایش یافته و از قاعده افزایش جرم جعل نیز مستثنا نبوده است. اما سؤالی که می‌توان مطرح کرد این است که چرا سیستم اداری یا ضریب امنیتی اسناد متناسب با سطح سواد جامعه حرکت نکرد؟ یا اینکه آیا می‌توان با اقدامات اساسی اساس جعل را ویران و حرکت صعودی این جرم را متوقف و نهایتاً از جامعه زدود؟ «قانون» در گفت و گو با ناصر حجتی، استاد و کارشناس رسمی‌تشخیص اصالت خط و امضاء، موشکافانه ریشه‌های جرم جعل و سازو کار برخورد با آن را مورد بررسی قرار داده است که در این نوشتار فقط شمای کلی از موضوع مورد بحث به چاپ رسیده است.


قانون


سابقه کاری خود در بررسی اسناد مجعول را برای مخاطبان بازگو کنید.

در سال 51 وارد دانشکده پلیس شدم که بعدها به نام دانشکده نیروی انتظامی‌تغییر نام داد. بعد از فراغت از تحصیل در سال 54 ، ابتدا در بخش خدمات کامپیوتری پلیس مشغول کار شدم. بعد از انقلاب به اداره تشخیص هویت آمدم که در زیر شاخه‌های مختلفی از جمله اکیپ بررسی صحنه جرم، عکاسی جنایی فعالیت داشتم. حدود 20 سال هم در بخش آزمایش بررسی اسناد مشکوک و مجهول کارکرده‌ام که بیشترین دوران خدمت و تجربه کاری من در این حوزه بوده است و نهایتاً در سال 1381 با سمت جانشین کل تشخیص هویت بازنشسته شدم. علاوه بر این مدتی نیز این رشته را به صورت واحد درسی دردانشکده‌های حقوق و همچنین دانشکده انتظامی‌تدریس کرده‌ام.

زمینه کارشناسی در این بخش به صورت آکادمیک است یا تجربی؟

تشخیص اصالت خط و امضاء در کشور ما پایه و آموزش آکادمیک ندارد. اما اخیراً در کشور‌های توسعه یافته این رشته به صورت تخصصی و آکادمیک برای دانشجویان تشریح می‌شود. دانشجویان حقوق در یکی از دروس اختیاری به نام کشف علمی‌جرایم با انواع جعل به صورت تئوری آشنا می‌شوند. در بحث آموزش مسئولان باید اهتمام بیشتری بورزند، برخی از این دانشجویان در آینده به مقام قضاوت نائل می‌شوند و برخی دیگردر کسوت وکالت به جامعه خدمت خواهند کرد و برخی دیگر از آنها شاید در بخش حقوقی ادارات و... به فعالیت بپردازند. لذا جعل اسناد و مدارک آفتی است که فراگیری آن می‌تواند دامنگیر بخش‌های مختلف جامعه شود. بنابراین آموزش در حوزه انواع جعل و عملکرد جاعلان طی گذراندن یک درس اختیاری در دانشگاه حقوق راه به جایی نمی‌برد. در کشور ما جواز ورود و تأیید از سوی دادگستری، داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته حقوق و علوم اجتماعی و سابقه کار مرتبط به مدت 5 سال در این زمینه است. نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و قوه قضاییه در این رشته به صورت تخصصی وارد شده اند و کسانی که به صورت حرفه ای یا تجربی در بخش تشخیص اصالت خط و امضاء و سند فعالیت کرده باشند ، می‌توانند با اخذ مجوز از دادگستری به‌صورت کارشناس رسمی‌به فعالیت بپردازند.

فاصله جعل و تشخیص جعل در کشور ما به چه میزان است؟

خوشبختانه در کشور ما جاعلان حرفه ای در سطح بین المللی دیده نمی‌شود. بنابراین این عبارت که جاعلان همواره یک گام از کارشناسان تشخیص جعل جلوتر هستند کاملاً بی اساس است. در گذشته چند جاعل بودند که مبادرت به جعل به صورت حرفه ای می‌کردند اما از آن زمان به بعد جاعلان بیشتر در زمینه‌های چک و جعل‌های خرد ظاهر شده اند. جعل‌ها عمدتاً به صورت پاک کردن اسناد، الحاق عکس و امضاء و مهر و... وجود دارد که برای کارشناسان این حوزه پیچیده نیست و به راحتی قابل تشخیص است.

جاعلان عمدتاً چه اشخاصی هستند یا در چه طبقه‌ای از سطح جامعه قرارد ارند؟

جرم جعل اغلب توسط افرادی اتفاق می‌افتد که معلومات بالایی دارند. مجعول کردن اسناد با فکر و مقدمه چینی و بررسی علمی‌و فکری همراه است و جرمی‌نیست که در لحظه حادث شود بلکه توأم با اندیشه و عقبه ذهنی نسبتاً قوی از قوه به فعل در خواهد آمد. بنابراین کشف جعل نیز به همین میزان سخت و دارای پیچیدگی خاصی است. برای برخی از جعل‌ها سناریویی نتیجه دار نوشته شده است که کارشناس باید این موضوع نوشته شده در ذهن جاعل را کشف و در جهت شفاف سازی اصالت اسناد موفقیت لازم را حاصل کند.

آمار جعل در کشور ما به چه ترتیب است؟

آمار جرم جعل هر ساله نسبت به سال قبل افزایش داشته و در نتیجه می‌توان گفت جعل تا کنون سیر صعودی داشته است و در این زمینه می‌توان بالاتر رفتن سطح سواد جامعه را به عنوان یکی از علت‌های افزایش جعل دانست. در سال‌های 1354 تمام جرم‌های مربوط به جعل در مجتمع امام خمینی(س) رسیدگی می‌شد و گستردگی نداشت.در همان دوران شاید هر دو هفته یک پرونده مربوط به تشخیص نوع جعل و پی بردن به اصالت سند یا... به ما ارجاع می‌شد اما امروزاین موضوع در بسیاری از مجتمع‌های قضایی اعم از دادسرا و شوراها مطرح است و بنده گاهی اوقات در یک روز با سه پرونده مواجه هستم.
طبقه بندی: حقوق جزا و جرم شناسی، وکالت نیوز، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی، آمارهای حقوقی،
برچسب ها: پایاگاه خبری حقوقی وکالت نیوز، اخبار حقوق جزا و جرم شناسی، راهنمای پایان نامه نویسی حقوق جزا، مجازات جعل سند، آمار جعل اسناد، دپارتمان حقوق جزا و جرم شناسی، وکالت نیوز،
[ سه شنبه 6 فروردین 1392 ] [ 05:24 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic