حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
پور محمدی
پورمحمدی: فساد اداری در تضاد
با حقوق شهروندی است

به گزارش وکالت نیوز به نقل از ایسنا ،وزیر دادگستری گفت: آمبودزمان دارای پیوند ناگسستی با حقوق شهروندی است و آمبودزمان حقوق عمومی شهروندان یک جامعه را در بهره‌مندی از یک سیستم اداری تضمین می‌کند.حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی با حضور در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس آمبودزمان‌های آسیایی، اظهار کرد:

از نتایج این کنفرانس خرسندم و مطالب و تجربیات ارائه شده از سوی هیات‌های محترم شرکت‌کننده در این کنفرانس را برای ارتقای کارآمدی آمبودزمان‌ها و تقویت همکاری میان آن‌ها مفید می‌دانم.

وی ادامه داد: تاکید بر اولویت حمایت از حقوق شهروندی، به عنوان سرلوحه فعالیت آمبودزمان است. توجه به اخلاق و معنویت و آموزه‌های دینی برای پاسداشت حقوق انسان‌ها و سلامت اجتماعی و اداری و پیشگیری از تخلف و جرم نیز از دیگر سرلوحه‌های آمبودزمان محسوب می‌شوند.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: بی‌تردید گفت‌وگوی بی واسطه مردم با مسئولان به عنوان یکی از وجوه اجتناب‌ناپذیر مردم سالاری فرصتی برای مشارکت عمومی در حیات اجتماعی محسوب می‌شود و راه را برای اصلاح امور در جهت منافع مردم هموار می‌کند و در این میان البته آمبودزمان یک فرصت ویژه و نویدبخش است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: آمبودزمان همان گونه که در لغت به معنای «نماینده» است در واقعیت نیز نماینده و پیام‌رسان دلواپسی‌های شهروندان یک جامعه نزد دستگاه‌های حکومتی است و به عنوان تریبون شهروندان عادی و صدای افراد بی‌صدا می‌تواند بدون مزاحمت بروکراسی‌های معمول اداری، برخوردهای سلیقه‌ای و اعمال فشارهای نابجا را تا حد مطلوب پیگیری کند.

وی افزود: حضور و نقش آمبودزمان شاخص قابل اتکای ارزیابی سلامت اداری نهادهای حکومتی است و یاوری بی‌همتا برای خودکنترلی و حرکت به سوی اصلاح و بهبود برآوردهای اداری نیز می‌باشد.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: آمبودزمان دارای پیوند ناگسستنی با حقوق شهروندی دارد و و به عبارت دیگر آمبودزمان به عنوان یک نهاد مستقل اولا بسترساز مشورت و گفت‌وگوی بی واسطه حاکمیت با شهروندان است و ثانیا فراهم آورنده زمینه‌های حضور شهروندان در وجوه مختلف حیات و فعالیت‌های اجتماعی است.

وی خاطرنشان کرد: یک نظام اداری مناسب و کارآمد در کنار شاخصه‌هایی نظیر ساده‌سازی فرایندها و به سرانجام رسانی امور باید از هر گونه تباهی و فساد دور باشد و به دور از تبعیض و بی عدالتی، کرامت و حقوق اساسی شهروندان و مراجعین خود را پاسداری کند.

وزیر دادگستری با بیان این که فساد، اعتمادسوز است، گفت: فساد منابع ملی را هدر می‌دهد و زمینه‌های توسعه و پیشرفت کشورها را از بین می‌برد، همچنین فساد ریشه‌ها و پشتوانه‌های مردمی را تخریب و حکومت‌ها را به انحتطاط می‌کشاند.

پورمحمدی افزود: بر این اساس در جمهوری اسلامی ایران مقابله همه جانبه با فساد نه تنها دست‌کم گرفته نشده، بلکه مورد تاکید و توجه دولتمردان و آحاد ملت بوده است. تا امروز در کشور ما اقدامات بسیار زیادی در جهت روانسازی فرایندهای اداری و افزایش شفافیت و پاسخگویی به عنوان شاخصه‌های اصلی سلامت اداری صورت گرفته است؛ لذا جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس مبارزه با وجوه مختلف فساد را در دستور کار داشته و قوانین کارآمدی در این زمینه تدوین کرده است.

پورمحمدی افزود: دولت همچنین با آگاهی از نقش نیروی انسانی و مجموعه کارکنان واحدهای مختلف اداری در کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه ایجاد حفظ رضایت در شهروندان و مراجعین لوایح متعددی را در زمینه‌ تشویق و تنبیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی و نحوه رسیدگی به شکایات ارباب رجوع تدوین کرده است.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: وزرا و روسای دستگاه‌ها موظف هستند بر اساس گزارش‌های دریافت شده به نمایندگان خود، استانداران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نسبت به عزل مدیران ناتوان و غیرموثر که موجبات رفع مشکلات مردم را فراهم نمی‌کنند، اقدام نمایند.

وی با بیان این که در سال 89 قانون ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد به تصویب رسید، گفت: در ماده 25 این قانون آمده همه دستگاه‌ها موظف‌ هستند ظرف یک ماه به سوالات و اعتراضات شهروندان پاسخ دهند و برای تحقق و اجرای صحیح این وظیفه سازمان بازرسی موظف به نظارت شده است که این سازمان طی سه سال گذشته با ایجاد یک سامانه الکترونیکی گسترده و قوی و با ایجاد ارتباط مستقیم با مردم و ارتباط با بیش از 7 هزار واحد اجرایی کشور بر این امر نظارت کند.

پورمحمدی تصریح کرد: در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا 73 درصد از شهروندان جمهوری اسلامی ایران شرکت کردند که بی‌شک در بالاترین مشارکت‌ها در سطح بین‌المللی است؛ لذا یکی از شعارهای اصلی دولت جدید حفظ حقوق شهروندی، احترام به همه مردم و پاسخگویی و صداقت است که خوشبختانه با استقبال وسیع و معنادار مردم ما رو به رو شد و موجب افزایش اعتماد عمومی و امید به آینده شده است.

وی اظهار کرد: اعضای مجلس شورای اسلامی ایران به عنوان نمایندگان مردم نقش بسیار سازنده، مفید و اعتمادبرانگیزی در تامین مطالبات عمومی و اجرای قوانین ایفا می‌کنند. استقلال مثال‌زدنی و بی‌بدیل قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران و برخورداری از موقعیت برابر با دیگر قوای کشور و برخورداری از حق نظارت بر همه دستگاه‌های اجرایی کشور پایگاه مطمئن اجرای قانون، احقاق حق و پیاده کردن عدالت در جامعه ماست.

وزیر دادگستری افزود: شورای دستگاه‌های نظارتی کشور متشکل از نمایندگان سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه است و از هر قوه دو رئیس دستگاه توانمند و مسئول در این شورا حضور دارد و این شورا مسئول نظارت بر سلامت اداری و پیشگیری از فساد می‌باشد. اینها بخشی از ساختارها و اقدامات انجام شده در جمهوری اسلامی ایران برای حقوق شهروندان است.

وی بیان کرد: همان گونه که فساد اداری در تضاد با حقوق شهروندی است و حقوق شهروندان در یک سیستم غیرقابل اعتماد و فاسد تامین نمی‌شود، سیستم اداری مستلزم پایبندی به اصولی است که اهم آن قانونگرایی، شفافیت، پاسخگویی، عدم تبعیض، عدم سوء‌استفاده از اختیارات، ثبات تصمیم‌گیری و غیره است و تنها در سایه مراقبت دقیق سازمان‌های ناظر دولتی و غیر دولتی و واحدهای عمومی مستقل نظیر آمبودزمان می‌توان یک نظام اداری سالم، خدمت‌رسان ، رضایت بخش و مبتنی بر اصول را مستقر ساخت.

پورمحمدی با بیان این که امروزه مبارزه با فساد دغدغه مشترک همه ماست، گفت: ما با شما در این مورد که ناکارآمدی و تبعیض زمینه‌ ساز فساد و تضییع حقوق شهروندی می‌شود، متفق‌القول هستیم. تبعیض نه تنها زمینه ساز فساد بلکه خود فساد است و نهایتا آنجا که فساد به وجود می‌آید حقوق شهروندان قربانی خواهد شد.

وزیر دادگستری در تصریح کرد: امروزه حقوق شهروندی از نظام‌های تبعیض‌آمیز بین‌المللی و رویه‌های اشتباه جهانی بیش از ناکارآمدی ساختارهای ملی متضرر می‌شود و تردیدی نیست که گردن‌کشی‌های بین‌المللی، تهدیدها و تحریم‌های مستکبرانه به رویه سالم بین‌المللی اعتماد و تفاهم جهانی صدمه می‌زند و تعامل و همکاری کشورها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. کشور ما قربانی این رفتار ناصحیح و تفسیرهای غلط و توسعه طلبی است که خوشبختانه با اراده ملت بزرگ ما و حمایت و عنایت خداوند بسیاری از موانع‌ها دفع شده است.
طبقه بندی: حقوق شهروندی، حقوق اداری، وکالت نیوز، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی،
برچسب ها: وکالت نیوز، فساد اداری، حقوق شهروندی، شورای دستگاه‌های نظارتی کشور، آمبودزمان، اخلاق و معنویت، مبارزه با فساد،
[ چهارشنبه 17 مهر 1392 ] [ 06:37 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic