حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون


شالوده دنیای تجاری امروزی ، مبتنی بر وجود اشخاص حقوقی تجاری است که نام آنها شرکت های تجاری می باشد. ضرورت انجام مبادلات بازرگانی توسط اینگونه اشخاص ، موجب پیدایش شمار زیادی از آنها در ایالات متحده امریکا شد بطوریکه بسیاری از دولتمردان امریکائی به دلیل توسعه کمی و کیفی اشخاص حقوقی تجاری ، هراس داشتند. سرانجام ، دولت ها و ملت ها ، پذیرفتند که استحکام روابط بازرگانی منوط به تأسیس شرکت های تجارتی است ، تا جائی که برخی از کشورها حتی شرکت های تک نفره را نیز قانونی برشمردند همانطور که لایحه جدید تجارت ایران هم به این مسأله اذعان داشته است.

قانون تجارت فعلی ایران ، به تبعیت از حقوق اروپائی ، به بیان هستی شرکت های تجاری پرداخته است . دکترین حقوقی نیز در مقام شرح این قانون ، ساختار و شیرازه شکلی شرکت ها را بر اساس تقسیم بندی های رایج بیان نموده است. با بررسی و تطبیق کتاب های تألیف شده در این زمینه می توان پی برد که تمام اساتید حقوق تجارت ، بر اساس یک دیدگاه واحد به مبحث حقوق شرکت های تجارتی پرداخته اند. دیدگاهی که مبتنی بر معرفت هستی شرکت های تجاری است نه چیستی آنها. اما در میان این تألیفات ، هنگامی که با کتاب " حقوق شرکت های تجارتی " اثر دکتر کورش کاویانی رو به رو می شویم دیدگاه چیستی گرایانه وی ، ما را به فلسفه وجودی مفاهیمی همچون هیئت مدیره ، مدیر عامل و اموری از این قبیل رهنمون می سازد. البته در آثار اساتیدی همچون دکتر پاسبان رگه هایی از فسلفه گرایی وجود دارد اما  آثار این استاد بزرگوار ، بیشتر شرح و نقد قانون و دکترین حقوقی است. تألیفات اساتید دیگر نظیر دکتر ستوده و دکتر اسکینی ، از جنبه آموزشی بسیار قوی برخوردار هستند و خواننده را با ساختار شکلی شرکتها که همان هستی آنهاست آشنا می سازند.

دکتر کاویانی ، در مقدمه کتاب خود ، اذعان می دارد: « کوشیده ام که ابتدا وجوه هر مسأله را فارغ از متن قانون مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آنگاه توجه خواننده  را به مطالعه متن قانون جلب کنم». وی به گفته خود ، فارغ از تقسیماتی که قانونگذار برای شرکت ها قائل شده است به مبحث شرکت های تجاری ورود پیدا می کند. برای ایشان آنچه مهم است چرائی وجود ارکان و عناصر تشکیل دهنده یک شرکت می باشد. به همین دلیل است که ایشان از دسته بندی های دیگر اساتید برای بیان آنچه قصد نموده  است استفاده نمی کند و کتاب حقوق شرکت های تجارتی خود را با سرفصل شرکت های سهامی یا شرکت های اشخاص آغاز نمی نماید؛ بلکه آن را با ارائه تعریف شرکت تجاری و بررسی مبنای اقسام آن شروع می کند. این دیدگاه ، یک دیدگاه ابتکاری در مبحث حقوق شرکت های تجارتی است. دیدگاهی که در آن ، چیستی هر امری را فارغ از تنوع شرکت های تجارتی و ویژگی های خاص هرکدام ، کاوش می کند.
به دیگر سخن ، اثر دکتر کاویانی ، یک تفسیر موضوعی است که ماهیت فلسفی دارد. موضوعی است از آن جهت که مباحث را به ترتیب انواع شرکت های تجارتی بیان نکرده بلکه بر اساس موضوعات مهمی که در گرایش حقوق شرکت های تجارتی مطرح می شود ، بررسی کرده است. همانطور که گفته شد ، این کتاب با تعریف شرکت آغاز و با انحلال آن پایان می پذیرد. البته ، مباحث الحاقی نظیر رابطه مدیر عامل با شرکت و شرکاء و  رابطه بازرس با شرکت و اشخاص ثالث ، را نیز مطرح می کند. از طرفی ماهیت فلسفی دارد به آن دلیل که از چیستی موضوعات سخن گفته است. حتی در برخی از عناوین ، از کلمه " فلسفه " استفاده کرده است. مانند مبحث سوم، گفتار اول : فلسفه تبدیل شرکت و جواز آن.
خلاصه آنکه ،این کتاب را می توان دوره پیشرفته حقوق شرکت های تجاری دانست و باید هنگامی آن را مطالعه نمود که قوانین مربوطه و آثار حقوقی سایر اساتید از قبل مورد مطالعه قرار گرفته باشد. امید است پژوهشگران آینده نیز  مبنی بر نگرش این استاد ، ادامه دهنده مباحث مطرح شده در این کتاب باشند و چرائی و چیستی موضوعات حقوق شرکت های تجارتی را بیشتر واکاوی کنند.

نوشته شده در تاریخ 30 آبان 1392
---------------

پی نوشت:
این یادداشت در روز یکشنبه ، مورخ 3 آذرماه 1392 توسط استاد دکتر کورش کاویانی مورد مطالعه و تأیید قرار گرفت. متن ایمیل ارسالی ایشان به روح الله خلجی به شرح زیر است:

سلام علیکم
از زحمات شما سپاسگزارم
موفق باشید
کاویانی

--------------
آثار حقوقی روح الله خلجی

جایگاه "نظریه نظام" در لایحه جدید تجارت - روزنامه جهان اقتصاد

معرفی رشته کارشناسی ارشد حقوق شرکت های تجاری در رادیو قانون

بررسی دیدگاه دکتر کورش کاویانی پیرامون حقوق شرکت های تجاری

قراردادهای زنده :سخنی پیرامون تعادل معاوضی / قراردادی

به سمت تجارت...طبقه بندی: دکترین حقوقی و فتاوای فقهی، اساتید حقوق، حقوق تجارت، حقوق شرکتهای تجاری، فلسفه حقوق، پایگاه کتاب های حقوقی، پایگاه مقالات حقوقی، خدمات اقتصادی،بازرگانی و تجاری،
برچسب ها: دکتر کورش کاویانی، حقوق شرکت های تجاری، روح الله خلجی، مرجع دانلود رایگان مقالات، بررسی دیدگاه دکتر کورش کاویانی، شرکت های بازرگانی، فلسفه حقوق،
[ شنبه 30 آذر 1392 ] [ 11:59 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic