حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون

آقای کشاورز در مصاحبه ششم بهمن با ایسنا در پاسخ به شبهات پیرامون نحوه رتبه بندی آزمون وکالت 92 جواب هایی را مطرح کرده اند که هر فرد منطقی را به تعجب وا می دارد، هر جمله از این جواب ها مبهم ،غیر کارشناسی و سرشار از فرافکنی است.

ایشان در جواب به سوال، برخی از داوطلبان آزمون وکالت ۹۲ در تماس با ایسنا به شیوه پذیرش کارآموز در این آزمون متعرض هستند و معتقدند که پذیرش بر اساس تراز باعث شده تا کسانی که میانگین پاسخگویی‌شان به دروس آزمون‌، پایین‌تر از آنها بوده در کانون مربوطه (آذربایجان غربی) قبول شوند. با توجه به این موضوع آیا این امکان وجود دارد که نمره میانگین کسی بالاتر از آخرین فرد قبول شده در کانون باشد اما فرد مذکور قبول نشود؟ اینگونه پاسخ داده اند:

جمله اول ایشان "اولا- لطفا توجه داشته باشید که شروع تصدی من در اسکودا‌، بعد از برگزاری آزمون بوده است. بنابراین آنچه می‌گویم بر مبنای اطلاعات مضبوط و مکتوب و مسموع است نه آگاهی‌های عینی خودم" به شروع تصدیشان در اسکودا اشاره می کنند، باید توجه داشت که شیوه ارزش یابی و رتبه بندی بر مبنای تراز قبل و بعد از تصدیگری ایشان هیچ تفاوتی نکرده است و اینطور نیست که تراز مانند قیمت دلار در قبل و بعد از قبول مسولیت ایشان دچار تغییر شده باشد همچنین آقای کشاورز در مورد زمان اعلام نتایج و مهلت اعتراض داوطلبان به پاسخنامه اسکودا به شیوه تفکر خود اشاره کرده بودند که من اینطور صلاح می دانم. اما در مورد تراز مسئولیت را از خود سلب می کنند در حالی که روش ارزش یابی در سرنوشت داوطلبین به مراتب مهمتر و تاثیر گذارتر می باشد.

در قسمت ثانیا: شیوه تراز آنگونه که بررسی کرده‌ام علمی‌ترین و عادلانه‌ترین روش برای برگزاری آزمون است و در همه دنیا پذیرفته شده است

آقای کشاورز بهتراست به جای عبارت کلی "همه جای دنیا" به مثال های ملموستری اشاره کرده و همچنین شیوه استفاده از تراز را در آزمون های حرفه ای همه جای دنیا را نیز شرح دهند.

جواب قسمت ثالثا- هر کانون تعداد مورد نیاز خود را از بالاترین نمره‌های کسانی که در حوزه آن کانون امتحان داده‌اند، انتخاب می‌کند و همه ساله همینگونه عمل شده است؛ بنابراین ممکن است کسی در کانون الف مردود شود، حال آنکه نمره‌اش از فرد قبول شده در کانون ب بیشتر باشد، این هیچ ارتباطی به تراز ندارد.

با سوال مطرح شده هیچ ارتباطی ندارد افراد یاد شده درهمان  کانون میانگین بالاتر اما رتبه پایینتری با توجه به تراز کسب کرده اند نه در مقایسه با آخرین فرد قبول شده در کانون دیگر که در این مورد ایشان می توانند به نتایج اعلامی خود اسکودا در کانون های مختلف مراجعه نمایند ( به این نمونه توجه کنید: http://rkz.ir/post/3554).

در جواب به سوال افراد معترض به امر مذکور، تغییر شیوه پذیرش کارآموز در آزمون سال جاری را «عقاب بلا بیان» می‌دانند. نظر شما دراین باره چیست؟

آقای کشاورز فقط قسمتی از حقیقت را بیان کرده اند نه تمام آن را. بلی امتحان مثل هرسال چهار جوابی برگزار شد ولی همه اهل فن می دانند که نحوه ارزشیابی در شیوه مطالعه بسیار موثر است روش مطالعه در آزمون هایی که مبنای تراز برگزار می شود بسیار متفاوت تر از ارزشیابی بر اساس نمره میانگین می باشد، مثلا امسال با توجه به اینکه در درس جزا شاهد تغییراتی بودیم این درس نقش سرنوشت سازی را درنتیجه آزمون که شیوه ارزشیابی بر اساس تراز بود، به عهده گرفت در حالی که قاعدتا در شیوه محاسبه بر مبنای نمره میانگین تاثیر آن به هیچ وجه قابل مقایسه با الان نخواهد بود.

درمورد قسمت دوم جواب" در بسیاری از امتحاناتی که احتمالا بسیاری از داوطلبان آزمون کانون هم در‌ آن‌ها شرکت کرده‌اند، حتی کلید پاسخ‌ها منتشر نمی‌شود"

در ایران پاسخنامه  کنکور سراسری، ارشد و دکتری در همه رشته ها از طریق سازمان سنجش اعلام می شود و گفته ایشان به هیچ وجه سابقه ندارد،  حتی اگر چنین چیزی سابقه داشته باشد وجود این سابقه نماینگر درستی آن نیست. در پاسخ به قسمت دوم جواب ایشان "در کدام امتحان اعلام می‌شود که مثلا نمرات تراز خواهد شد یا نه؟" در آزمون حرفه ای حسابرسان رسمی در ایران که مشابه با آزمون وکالت، یک آزمون حرفه ای است شیوه ارزشیابی در اطلاعییه ثبت نامی درج می شود(ن.ک.ب: http://www.iacpa.ir/tabid/160/articleType/ArticleView/articleId/1189/----.aspx)

آقای کشاورز در پاسخ به تفاوت پذیرش بر اساس «معدل» و «نمره تراز» داوطلبان در چیست و آیا این مسئله درست است که در پذیرش بر اساس تراز، تعیین ضرایب برای دورس بی‌ثمر خواهد بود؟ مسئولیت را ازشخص خودشان سلب کرده وبه اهل فن واگذار کرده اند در حالی که ایشان باید به عنوان رئیس اسکودا مسئولیت تمامی مجموعه تحت امر خویش را پذیرا باشند.

در جواب به آیا بهتر نیست که پذیرش داوطلبان آزمون وکالت مانند پذیرش در دانشگاه‌ها باشد؟ به نحوی که افراد بر اساس رتبه‌ای که کسب کرده‌اند به انتخاب کانون بپردازند و در آخر بر اساس انتخاب خود در یکی از کانون‌های وکلا پذیرفته شوند. هدف از طرح این سوال این است که به طور مثال ممکن است فردی در کانون مرکز قبول نشود اما نمره او بسیار بالاتر از افراد قبول شده در کانون‌های دیگر باشد و بدین ترتیب افراد با دانش حقوقی بالاتر از ورود به عرصه وکالت محروم می شوند  آقای کشاورز اصل را بر اطلاعات داوطلبان  بر اساس سالهای گذشته قرار داده اند در حالی که همانطور که اعلام شد با توجه به تغییر شیوه محاسبه امسال نتایج کاملا متقاوتی رقم خورده است در حالی که ایشان چند خط بالاتر هیچ نیازی به آگاه سازی داوطلبان از شیوه تغییرارزشیابی آزمون ندیده اند.

وقتی اسکودا به عنوان یک مرجع قانونی حتی در قوانین وضعی داخلی خود با اختلاف دست به گریبان است و با هر تصدی گری شیوه متفاوتی در پیش می گیرد و حقوق اعضای آینده خود را اینچنین آشکار نقض می کند چطور میتوان انتظار داشت به نحو احسن از حقوق شهروندان  دفاع کند، آنچه از مصاحبه آقای کشاورز برداشت می شود آین است که ایشان خود نیزبه اشتباه ایجاد شده واقف هستند  اما حاضر نیستند مسئولیت اشتباه مربوطه را پذیرا باشند.

تاریخ انتشار مطلب : 8 بهمن 1392

لینک ارجاع به منبع:

www.rkz.ir/post/3573

---------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط:

سخنی پیرامون مفهوم عدالت از دیدگاه اسکودا


کشاورز: رتبه‌بندی پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت بر مبنای تراز است


اخبار آزمون های حقوقی


نتایج آزمون وکالت 92

نقدی بر نحوه محاسبه رتبه داوطلبان آزمون وکالت 92

سؤالاتی که از آزمون وکالت حذف شدند

 

طبقه بندی: وکالت، پایگاه مقالات حقوقی، خدمات آزمون های حقوقی، نهادهای حقوقی،
برچسب ها: پاسخ به سخنان بهمن کشاورز، اعتراض به نتایج آزمون وکالت، اعتراض به رتبه بندی داوطلبان آزمون وکالت، نحوه رتبه بندی داوطلبان آزمون وکالت، وکالت، نقد اسکودا، انتقاد به بهمن کشاورز،
[ جمعه 11 بهمن 1392 ] [ 10:00 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic