حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
انتخابات در امریکادانستنی های حقوقی

بررسی سیستم انتخابات در
ایالات متحده امریکااز طرف: مصطفی خلجی


همزمان با گرم شدن تنور انتخابات در آمریکا و بالا گرفتن گفتگوها در مناظره های انتخاباتی و طرح بیشتر برنامه ها از سوی کاندیداهای احراز سمت ریاست جمهوری در آمریکا، مخاطبانی از سرتاسر جهان جذب رقابت و گذاره های انتخاباتی در آمریکا می شوند. تماشای مناظره های انتخاباتی این روزها منحصر به مخاطبان آمریکایی نیست بلکه تعداد زیادی از شهروندان دیگر کشورها نیز با علاقه و اشتیاق مناظره های انتخاباتی آمریکا و اخبار و تحلیلهای مربوط به آن را دنبال می کنند. پیگیری و دنبال کردن اخبار و تحلیلهای مربوط به رقابت های انتخاباتی آمریکا علاوه بر آشنایی بیشتر مخاطبان با روال سیاسی آمریکا باعث می شود تا مخاطبان با مدلها و فرایندهای انتخاباتی نظام فدرال و همچنین واژگان مربوطه نیز مواجه شوند . در این میان برخوردن با سوالات و موارد متعدد و مختلف جزء لاینفک این فرایند است. سوالات و مواردی که  ذکر آن خالی از لطف نیست...

آیا می توان در آمریکا از طریق پست و با ارسال نامه در انتخابات شرکت کرد؟

دادن غیابی به رای دهندگانی که امکان حضور در مراکز رای دادن را ندارند اجازه می دهد که آرای خود را به صندوق آراء بریزند. شرایط مختلفی، از جمله زندگی در خارج از کشور، بیماری، سفر و یا خدمت نظام، می تواند مانع آمدن رای دهندگان به مراکز اخذ رای در روز رای گیری باشد. رای دادن غیابی به رای دهندگانی که ثبت نام کرده اند اجازه می دهد تا آرای خود را از طریق پست ارسال دارند. نکته جالب اینکه در ایالت اورگان، کلیه انتخابات از طریق پست انجام می گیرد، ولی رای دهندگان از حق رای دادن حضوری در مراکز رای گیری نیز برخوردارند.

 

در انتخابات فقط باید نام کاندیداها را نوشت و به صندوق انداخت؟

 

ابتکار رای گیری نمونه ای از دموکراسی مستقیم در ایالات متحده است که در آن شهروندان از امکان ارائه پیشنهاد  تدابیر قانونگذاری یا اصلاحاتی در قانون اساسی برخوردارند. برخی از ابتکارات پیشنهادی شامل لغو قوانین موجود ایالتی می شود. در هر ایالت تعداد امضا های لازم برای ارائه یک پیشنهاد در مورد رای گیری متفاوت است. این پیشنهادها را می توان در برگه های رای مشاهده کرد و به آنها نیز رای موافق یا مخالف داد.


ایالتهای آبی و قرمز

ایالت های رنگی یعنی چه؟

 دو حزب عمده جمهوریخواه و دموکرات علاوه بر لوگوی حزبشان که به ترتیب فیل و درازگوش است از دو رنگ سرخ و آبی برای متمایز کردن خود بهره می گیرند. ایالت آبی برای اشاره به ایالتی در ایالات متحده به کار می رود که در آن اکثریت رای دهندگان معمولاً از نامزدهای حزب دموکرات و مواضع آن حزب حمایت می کنند درحالیکه ایالات سرخ رنگ ناظر به حمایت قریب به اتفاق رای دهندگان به حزب جمهوریخواه حکایت دارد. ایالت های سرخ آبی یا بنفش نیز که اخیرا به کار می رود در مورد ایالت هایی است که دارای موضعی تقریبا برابر بین دو حزب هستند و هر از گاهی چرخش می کنند. تمایز این دو رنگ را می توان در مناظره های انتخاباتی و حتی در انتخاب رنگ کراوات نامزدها (الزامی در این مورد وجود ندارد) نیز مشاهده کرد.


رنگ قراردادی حزبها گاهی اوقات در البسه کاندیدها تجلی می یابد.

نهایت بودجه کاندیداها برای تبلیغات چه قدر است و این پول از کجا تامین می شود؟

 

  محدودیتی برای میزان هزینه انجام شده توسط نامزدها ، مگر در مورد محدودیتی که به صورت داوطلبانه از سوی نامزدهای ریاست جمهوری که اعتبارات عمومی را دریافت می دارند، پذیرفته شده باشد، وجود ندارد. بر اساس قانون موسوم به قانون باکلی در برابر والئو مصوب 1976 هزینه انتخاباتی نامحدود است درحالیکه قانون مک کین- فاینگلد، که نام آن به نام دو سناتوری که از حامیان اصلی این قانون؛ جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از ایالت آریزونا، و راسل فاینگلد، سناتور دموکرات از ایالت ویسکانسین، برمی گردد تصریح می کند که  از استفاده از “کمک های مالی جمع آوری شده برای یک حزب، و نه برای یک نامزد انتخاباتی خاص” به منظور مبارزات انتخاباتی نامزدهای شرکت کننده در انتخابات فدرال راه های گریز (چشم پوشی های قانونی) را که در گذشته به مبارزات انتخاباتی یک نامزد انتخابات فدرال اجازه می داد از پول نرم استفاده کند را می بندد. افزون بر این طبق قانون 1971 موسوم به قانون مبارزات انتخاباتی فدرال، که ناظر بر مسائل مالی انتخابات فدرال است نامزدهای انتخاباتی و کمیته های سیاسی ملزم به اعلام منابع مالی خود و نحوه هزینه کرد این پول ها هستند، این قانون به  تنظیم کمک های دریافتی توسط نامزدها و نحوه هزینه کرد آنها در طول مبارزات انتخاباتی فدرال می پردازد و بر اعتبارات عمومی انتخابات ریاست جمهوری نظارت می کند.

این درحالی است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که با محدود کردن هزینه مبارزات انتخاباتی خود موافقت کنند، می توانند از بودجه دولتی استفاده کنند. در زمینه کمک های مالی اهداشده توسط اشخاص مختلف نیز در صورتی که میزان کلی کمک مالی ارائه شده توسط یک شخص برابر و یا کمتر از 250 دلار باشد، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می تواند طبق قانون، برابر با میزان این کمک ها از صندوق تامین هزینه انتخابات ریاست جمهوری بودجه دریافت کند. بودجه این صندوق نیز از طریق 3 دلاری که هر مالیات دهنده واجد شرایط هنگام پرداخت مالیات بر درآمد خود می تواند به طور داوطلبانه به هزینه مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری اختصاص دهد، تامین می شود.

 

پول نرم و پول سخت به چه منظور است و چه مفهومی را القا می کند؟

 

پول سخت و پول نرم برای نشان دادن تفاوت میان اعتبارات مالی مبارزات انتخاباتی استفاده می شود. اصطلاح پول سخت بیانگر اهدای مستقیم کمک مالی از جانب افراد و گروه ها به نامزدهای سیاسی است که در رقابت برای ریاست جمهوری شرکت دارند. قانون میزان این نوع کمک را محدود کرده است. پول نرم به کمک های مالی که تحت نظارت قانون نیست  و تنها می تواند برای فعالیت های مدنی مانند کمک به ثبت نام رای دهندگان، فعالیت های سازندگی احزاب، هزینه های مدیریتی و در حمایت از نامزدهای ایالتی و محلی، هزینه گردد اطلاق می شود. طبق قانون کمک های مالی به صورت “پول نرم” نمی تواند مستقیماً صرف حمایت از یک نامزد انتخاباتی در سطح فدرال شود.

در بسیاری از کشورها دولتمردان از نفوذ سیاسی خود برای حمایت از کاندیداهای مورد علاقه و یا حتی کاندیداتوری خودشان بهره می برند. چه تضمینی برای احتراز از این امر در انتخابات آمریکا وجود دارد؟

قانون هچ Hatch Act محدودیت هائی برای فعالیت های سیاسی کارکنان بخش های اجرائی دولت فدرال ایالات متحده، دولت بخش کلمبیا، و کارکنان ایالتی و محلی که کار آنها در ارتباط با برنامه هائی است که اعتبارات آن توسط دولت فدرال تامین می شود، برقرار می سازد. بر اساس این قانون، کارکنان مجاز به شرکت در مبارزات انتخاباتی یک نامزد انتخاباتی هستند، اما از استفاده از قدرت اداری خود برای تاثیر گذاری بر انتخابات، شامل جلب و یا دریافت کمک های مالی سیاسی و شرکت در فعالیت های سیاسی – شامل پوشیدن [لباس] یا نمایش علائمی برای تبلیغ سیاسی – در حین خدمت، منع شده اند. کارکنان مشمول قانون هچ، می توانند در انتخابات غیر حزبی، مانند انتخابات هر تعدادی از شورای مدارس، شرکت کنند ولی مجاز به شرکت در انتخابات حزبی نیستند.

 

چه گونه است که در انتخابات آمریکا نامزدهای انتخاباتی با این شدت و حدت به یکدیگر حمله می کنند؟

رقابت انتخاباتی در آمریکا بسیار جدی و شدید است و حمله به مواضع و برنامه های یکدیگر هیچ محدودیتی ندارد درحالیکه به شخصیت یا کنش یا وضعیت اجتماعی یک فرد نباید توهین کرد. در آمریکا نوعی از تبلیلغات رایج است که در این تبلیغات تلاش بر این است که از طریق بد جلوه دادن رقیب یک نامزد انتخاباتی مخالف، به شخصیت او و یا سابقه او در رابطه مسائل مطروحه حمله شود. پیام کوتاه صوتی سخن فشرده و قابل نقلی از یک نامزد انتخاباتی است که در برنامه های خبری رادیویی و تلویزیونی تکرار می شود. در تبلیغات منفی به طور مکرر از پیام صوتی برای برجسته کردن یک موضع گیری نامطلوب توسط نامزد انتخاباتی رقیب استفاده می شود.

 

کمیته های اقدام سیاسی یا  (PAC)ها چه هستند وچه می کنند؟

کمیته های اقدام سیاسی، کمیته هایی سیاسی هستند که به طور مستقیم با یک حزب ارتباط ندارند، بلکه به شرکت ها، اتحادیه های کارگری، و سایر سازمان ها و نهادها وابسته هستند. این کمیته ها با هدف تلاش برای تصویب قوانینی در زمینه برنامه های کاری خاص، برای نامزدهای انتخاباتی پول جمع آوری و به پیشبرد سایر فعالیت ها در زمینه انتخابات کمک می کنند. پول های جمع آوری شده به صورت داوطلبانه توسط اعضای کمیته، کارفرمایان آنها، و یا سهامداران اهدا می شود.  کمیته های اجرایی سیاسی عمده یا  Super PAC ها نوع بسط یافته  کمیته های اجرایی سیاسی (PAC) هستند و اجازه دارند تا میزان نامحدودی از کمک های مالی از جانب اهداکنندگانی که مایل به افشای نام خود نیستند، جمع آوری کنند. ابرکمیته های اجرایی سیاسی اجازه ندارند که به طور مستقیم به مبارزات انتخاباتی یک نامزد کمک مالی ارائه کنند و یا فعالیت هایی هماهنگ با نامزدها و احزاب سیاسی داشته باشند.

اردک لنگ یا اردک فلج به چه کسی می گویند؟

اصطلاح اردک لنگ به یک مقام انتخابی در دوره زمانی بین انتخاباتی که جانشین او را برگزیده و تاریخی که جانشین وی دورۀ تصدی خود را آغاز می کند، اطلاق می شود. این فرد به دلیل اتمام دوره فعالیتش در موقعیت پایانی سیاسی ضعیفی قرار دارد و کار ویژه ای انجام نمی دهد.

 

آیا می توان به هیچ نفر از دو کاندیدای رای نداد؟

رای دادن به حمایت از نامزد یک حزب سوم، نه به منظور انتخاب آن نامزد، بلکه به منظور نشان دادن نارضایتی رای دهنده از نامزدهای دو حزب عمده سیاسی رایج است و به آن رای اعتراضی می گویند.

 

 رای دهندگان نامصمم به چه کسانی می گویند؟

رای دهندگانی که به هیچ حزب سیاسی خاصی وفادار نیستند، گاهی اوقات با “نوسان” خود در حمایت از موضوع و یا نامزد انتخاباتی خاص، می توانند نتیجه انتخابات را تغییر دهند. رای دهندگان در حال نوسان یا نامصمم اغلب در انتخابات بعدی تغییر گزینه ها را برای خود محفوظ نگه می دارند.
طبقه بندی: درسها و دانستنی های حقوقی، سیاست و حقوق، حقوق عمومی، حقوق اساسی، حقوق تطبیقی،
برچسب ها: بررسی ساختار نظام انتخاباتی امریکا، آموزش و آزمون های حقوقی، ایران و امریکا، رقابت های انتخاباتی در ایالات متحده امریکا، حقوق عمومی در امریکا، دیوان عالی کشور امریکا کنگره امریکا نهاد ریاست جمهوری امریکا، راهنمای جامع آزمون وکالت قضاوت کارشناسی ارشد،
[ شنبه 29 مهر 1391 ] [ 07:37 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات