حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون

تجاوزرویه قضائی

گزارش و تحلیل

رسیدگی به یک پرونده تجاوز به عنف

در دادگاه کیفری استان تهران

گزارش نویس: روح اله خلجی

کارآموز قضائی در دوران کارشناسی ، درس کارآمورزی

دادگاه کیفری استان تهرانظهر روز دوشنبه 1391/8/8 در جلسه کارآموزی که در یکی از شعبات دادگاه کیفری استان تهران داشتم، به پرونده ای رسیدگی شد که شرح آن ، برای دانشجویان و کارآموزان قضائی ، حاوی نکات جالب حقوقی و قضائی است. گزارش پرونده مذکور از این قرار است:

مشخصات اصحاب دعوا:
شاکی: دختر ، متولد 1362 ، دانشجوی حقوق، مجرد
متهم: پسر، متولد 1370 ، شغل آزاد ، مجرد

مطلعین:
1- عموی متهم
2- همسایه خانواده شاکی(زن)

عنوان اتهام: تجاوز به عنف و زور

سابقه روابط شاکی و متهم:
این دو به مدت یک سال و نیم با یکدیگر دوست بوده اند که بر اساس این دوستی ، پسر پیشنهاد ازدواج را به دختر می دهد. متهم مسأله را با پدر خودش درمیان می گذارد، اما پدرش به دلیل اختلاف سنی زیاد این دو مخالفت می کند. متهم به مادر شاکی رجوع می کند و مسأله ازدواج خود را با دخترش درمیان می گذارد. مادر دختر نیز مخالفت می کند. در هر صورت ، خانواده طرفین از داستان ازدواج نامبردگان مطلع بوده اند. به دلیل مشکلاتی که بر سر راه ازدواج این دو بوده است ، شاکی یکبار خودکشی می کند و متهم نیز در یک بیمارستان روانپزشکی بستری می شود. در تمام طول این مدت، عموی متهم و زن همسایه شاکی، از تمام جریانات باخبر بوده اند اما پدر متهم فقط از مسأله ازدواج و خواستگاری آگاه بوده است آن هم به دلیل اینکه پسرش او را درجریان قرار داده بود. مادر شاکی نیز مانند پدر متهم، فقط از کلیات قضیه باخبر بوده و نسبت به جزئیات دوستی نامبردگان اطلاعی نداشته است.

شش ماه پیش، متهم ، دختر را به منزل پدرش دعوت می کند، هرچند که این دختر از خالی بودن منزل مذکور آگاه بوده اما دعوت را قبول می کند و به آنجا می رود.

این مسأله از انظار پنهان می ماند تا اینکه سه هفته پیش ، دختر به کلانتری 126 تهران رجوع کرده و شکوائیه ای را با ادعای تجاوز به عنف از سوی خواستگارش ، تهیه می کند. او ادعا می کند که در دیداری که با خواستگارش در منزل پدری وی داشته، با یک لیوان نوشیدنی، بیهوش می شود و پس از به هوش  آمدن آثار تجاوز را در بدن خود می بیند.

آغاز رسیدگی به پرونده:
صبح روز دوشنبه گذشته، متهم خود را به کلانتری 126 معرفی می کند و در پی این اتفاق، تمام اعضای خانواده متهم و شاکی در کلانتری مذکور جمع می شوند. پس از ارجاع پرونده از سوی کلانتری به دادگاه کیفری استان، اصحاب دعوا وارد یکی از شعبات این دادگاه می شوند و قاضی، ادعای شاکی و دفاعیات متهم را استماع می کند. این استماع به دلیل ورود به پرونده نبود. چراکه هنوز مستشاران حضور نداشتند و از لحاظ شکلی امکان وارد شدن به پرونده وجود نداشت. آنچه که برای قاضی (رئیس شعبه) مهم بود ، شنیدن گفته های طرفین دعوا و ایجاد صلح بین آنها بود. مسأله خواستگاری و اطلاع خانواده دختر و پسر از این قضیه، رسیدگی به پرونده را آسان تر می کرد. قاضی با پرسیدن سؤالاتی از مادر شاکی و نیز مطلعین پرونده ، مطمئن شد که خانواده ها از مسأله خواستگاری آگاه بوده اند.
 قاضی چندین بار از متهم در مورد صحت ادعای شاکی سؤال کرد اما متهم این ادعا را کذب محض دانست و قبول نکرد. به دلیل گذشت شش ماه از دیدار آنها ، امکان بررسی صحت گفته های شاکی از طریق آزمایش وجود نداشت. به همین دلیل فقط اقرار متهم می توانست دلیل اثبات تجاوز به عنف قرار گیرد.
به همین خاطر ، قاضی رسیدگی کننده به پرونده فقط سعی در ایجاد مصالحه بین طرفین دعوا بود و در جایی که پدر متهم قصد دفاع داشت ، قاضی خطاب به او گفت: من هنوز به پرونده ورود نکردم و سؤالات من به جهت اطمینان از قضیه خواستگاری بود، من پسر شما را به بازداشتگاه اوین نمی فرستم بلکه دستور بازداشت وی در کلانتری را صادر می کنم. سپس قاضی خطاب به مادر شاکی و پدر متهم گفت: سعی کنید امروز عصر در کلانتری قضیه را به صلح بکشانید.

نکته های حقوقی این پرونده:
در خلال سؤالاتی که از قاضی محترم در مورد پرونده های تجاوز به عنف داشتم به این نکات دست یافتم:
1- در پرونده های تجاوز به عنف ، تا جایی که امارات قضائی اجازه می دهند ، قضات از صدور حکم علیه متهم خودداری می کنند.
2- در مواردی که ، قرائن دال بر روابطی نظیر خواستگاری و نامزدی (بدون محرمیت) است، قضات سعی دارند از طریق مصالحه و به دست آوردن رضایت شاکی، پرونده را مختومه اعلام کنند. در پرونده مذکور ، به دلیل حکم سنگین اعدام برای متجاوز به عنف، قاضی سعی داشت تا از آگاهی خانواده ها درباره خواستگاری متهم از شاکی، استفاده کند و نظر خانواده ها را نسبت به ازدواج این دو جلب نماید تا از این طریق ، شاکی نیز ادعای خود را پس بگیرد.
3- باید توجه داشت که ، تعداد پرونده های تجاوز به عنف بسیار زیاد است، اما مواردی که بتوان دلایل قوی ارائه داد بسیار کم است. پس اگر قاضی در پرونده فوق الذکر از اماره خواستگاری استفاده کرد سعی در ایجاد مصالحه داشت ، به دو دلیل بود: الف) متهم اقرار نکرد و از سوی دیگر راهی جز اقرار برای اثبات تجاوز به عنف وجود نداشت. ب) صحت ادعای شاکی و دفاعیات متهم برای قاضی اهمیت نداشت. بلکه آنچه اهمیت داشت این بود که ، چه تجاوز صورت گرفته باشد چه واقع نشده باشد، راهی برای صلح وجود داشت. این یک کار منطقی است. چراکه نباید از متهم به زور اقرار گرفت و یا اصل را بر صحت اداعای شاکی گذاشت.
4- با افزایش پرونده های تجاوز به عنف، رویه قضائی دادگاه های کیفری استان ، به سوی صلح و سازش گام برمی دارد البته تا جایی که امارات قضائی دال بر عدم وجود رابطه جنسی، در دست باشند. این رویه قضائی ، با اصل تفسیر مضیق قوانین جزائی کاملا انطباق دارد.
5- آنچه که این رویه قضائی را مورد حمله قرار می دهد اینست که ، دادگاه کیفری استان، باید به محض ارجاع پرونده دادرسی را آغاز کند. در حالی که این اشکال وارد نیست. زیرا این رسیدگی فوری و بدون تحقیق، موجب از بین رفتن نظم عمومی می شود و انسان های بی گناه زیادی بر چوبه دار آویخته خواهند شد. یکی از حکمت های قاعده « الحدود تدرء بالشبهات» نیز همین است. حدود را با جزئی ترین شبهه باید نفی کرد تا اولا خون انسان ها محفوظ بماند. دوما، صلح و سازش میان مردم بیشتر شود.
طبقه بندی: رویه قضایی، قضاوت، حقوق خانواده، حقوق زن، حقوق جزا و جرم شناسی، کیفرشناسی، علوم جنایی، آیین دادرسی کیفری، جامعه شناسی حقوق، روانشناسی و حقوق، عشق و حقوق، دپـارتــمــان فــقـه و اصــول، نهادهای حقوقی، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی، خاطرات حقوقی،
برچسب ها: خاطرات حقوقی روح اله خلجی، رویه قضائی دادگاه کیفری استان تهران، چگونگی رسیدگی به پرونده تجاوز به عنف در دادگاه کیفری استان، چگونگی گزارش نویسی در دوران کارآموزی، عواقب دوستی های بی فایده دخترها و پسرهای جوان و زیبا، آئین دادرسی کیفری اسلامی در پرونده های منافی عفت، پربازدیدکننده ترین وبلاگ حقوقی ایران،
[ پنجشنبه 11 آبان 1391 ] [ 01:52 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic