حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
پـــایگــاهــ کـــتـــابــــ هـــای حــقــوقـــی  مـــدرســـه وکـــالـــتـــــ و تــــجــــارتـــــ


کتاب بررسی جرم پولشوئی
در حقوق کیفری ایران و اسناد بین المللی
و تبیین حقوقی پولشوئی سایبری در نظام بانکیپولشوئی، جرائم بانکی، جرمشناسی


کتاب «بررسی جرم پولشویی در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی و تبیین حقوقی پولشویی سایبری در نظام بانکی» بر آن بوده است، پولشویی را در یک مجموعه متشکل از متن قانون توضیح، تفسیر نظرات و اسناد بین‌المللی ارائه دهد.
 

جرم پولشویی در حقوق کیفری ایران بررسی شد


به گزارش خبرگزاری جماران کتاب «بررسی جرم پولشویی در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی و تبیین حقوقی پولشویی سایبری در نظام بانکی» نوشته محمدجواد پهلوان از سوی انتشارات قدیمیِ فردوسی روانه بازار نشرشده است.

آقای محمد جواد پهلوان نویسنده كتاب معتقد است جرائم اقتصادی یکی از آسیب‌های مهمی است که امنیت اقتصادی کشورها را مورد تهدید قرار می‌دهد. این موضوع به‌خصوص در کشورهایی که دارای اقتصاد رانتی هستند، دارای ابعاد و مظاهر آشکارتری هست. جرائم اقتصادی با زنجیره‌ای از جرائم دیگر در ارتباط است؛ جرایمی از قبیل ارتشا، تطهیر درآمدهای نامشروع یا پولشویی، جعل اظهارنامه‌های گمرکی یا مالیاتی و در حالت سازمان‌یافته ایجاد اختلال در نظام اقتصادی که هر یک به نوبه خود قدرت فراوانی در تخریب منافع ملی و سرمایه‌های اجتماعی دارد. پول‌های باد آورده، به هم ریختن توازن اقتصادی، فرار سرمایه و به هم زدن برنامه‌های مدیران و مسئولان برای کنترل سلامت و امنیت اقتصادی و... وجه مشترک همه انواع جرائم اقتصادی است. به همین دلیل در سرتاسر دنیا، دولت‌ها در صدد شناسایی علل و عوامل واقعی وقوع جرائم اقتصادی بوده تا با وضع مقرراتی در این زمینه، به حمایت از نظم و امنیت اقتصادی برخیزند.

به گفته مولف اثر، نتایج نشان می‌دهد که در نظام قضائی ایران، هنوز دادگاه خاص جرائم اقتصادی وجود ندارد. از طرف دیگر با وجود آنکه بیشترین بار تحقیقات مقدماتی جرائم اقتصادی بر عهده ضابطین دادگستری است، با این حال انسجام لازم در این زمینه وجود نداشته و این امر توسط نهادهای متعددی انجام می‌گیرد، به‌نحوی که تشتت بسیاری مشاهده شده و حتی برخی از نهاها به لحاظ قانونی، ضابط دادگستری محسوب نمی‌شوند.
پهلوان میگوید:
«بزهکاری اقتصادی را می‌­توان جزو اشکال نوین بزهکاری محسوب کرد». عده‎ای مطالعه بزهكاری را «جرم شناسی معكوس» نامیده‎اند، به این علت كه جرم‌شناسی معكوس درست آنچه را كه جرم شناسی سنتی در فرضیه‎ها وارد نمی‎شود، مورد توجه قرار داد. هر چند از اواسط قرن بیستم موضوع جرم اقتصادی، ابتدا با نظریه ساترلند راجع به مجرمین یقه سفید پا به عرصه نهاد، اما با گذشت زمان و گسترش ابعاد آن که باعث ایجاد نگرانی جهانی شده است، باعث شد تا جامعه بین­‌المللی بیشترین تلاش خود را از اوایل دهه 1990 با تصویب کنوانسیون­‌های مختلف معطوف آن کند و اهمیت مبارزه با آن را به دولت­ها یادآوری كند. در این میان مؤثرترین روش برای مقابله با این پدیده نسبتاً جدید، پیشگیری­‌های اولیه است.

محمد جواد پهلوان در بخشی از مقدمه کتاب آورده است: «با اذعان به اهمیت و جایگاه خاص اقتصاد و امور مربوط به آن در زندگی اجتماعی (و حتی فردی ) و تاثیر بسزایی که در تامین رفاه و آسایش مادی و معنوی مردم دارد، بدیهی است که هر گونه اختلال در نظم اقتصادی کشور تاثیر منفی در زندگی مردم خواهد داشت و آثار مخرب آن، مانند فقر، بیکاری، گسترش فساد، اعتیاد و تبهکاری موجب تنگناهای مالی شده و تبعات سو آن مردم را تحت فشار قرار خواهند داد.

او معتقد است یکی از رسالت‌های علم حقوق، در تعامل با علم اقتصاد، حفظ نظم اقتصادی در جامعه است. بی نظمی اقتصادی یا اختلال در آن گاهی موجب سلب امنیت و آسایش عمومی می‌شود و آثار و تبعات آن کلیت جامعه و زندگی اجتماعی را به مخاطره می‌اندازد. اینجاست که برخورد قاطع و مبارزه جدی با اخلال‌گران در نظم اقتصادی از طریق واکنش‌های کیفری و مجازات مرتکبین ضرورت می‌یابد. رسالت این مهم بر عهده حقوق کیفری است. حقوق کیفری، مجموعه اصول، قواعد و مقرراتی است که به تبیین، مطالعه و بحث و بررسی پیرامون جرایم و مجازات ها می‌پردازد.

بخشی از حقوق کیفری که جرایم را بطور اختصاصی مورد بررسی قرار می‌دهد، حقوق کیفری اختصاصی نام دارد. در این رشته از علم حقوق برای مطالعه بهتر از یک‌طرف و در جهت اهداف آموزش‌های دانشگاهی از طرف دیگر، جرایم را دسته‌بندی کرده و با توجه به وجوه مشترک بین آنها، هر یک را در یک گروه و دسته خاص قرار می‌دهند.

پهلوان افزود با توجه به اینکه در حال حاضر و با توجه به قوانین و مقررات کشور، حدود دو  هزار عنوان کیفری داریم، ارائه تقسیم‌بندی‌هایی که همه این عناوین کیفری را دربرداشته باشد، غیر ممکن است و در آموزش‌های دانشگاهی بر اساس ترم‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی از گذشته تاکنون تقسیم‌بندی‌های معروفی از جرایم به عمل آمده است  که تحت عنوان سرفصل‌های دروس رشته‌های مختلف علم حقوق معرفی می‌شوند. علاوه بر ضابطه فوق در برخی تالیفات حقوقی داخلی و خارجی هم تقسیماتی از جرایم شده است که در نوع خود قابل قبول و درخور توجه است.»

در این کتاب سعی شده است، با تجربه حاصل از نگارش کتب حقوق کیفری داخلی و بین‌المللی و با رعایت موارد فوق‌الذکر برای خوانندگان در حدی که بتوانند بر موضوع مسلط شوند موضوعاتی مهم به رشته تحریر در آورده شود. این اثر بر آن بوده است، پولشویی را در یک مجموعه متشکل از متن قانون توضیح، تفسیر نظرات و اسناد بین‌المللی ارائه دهد.

محمد جواد پهلوان نویسنده اثر كارشناس حقوق، كارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل و دانشجوی دكتری حقوق بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی قم می باشد.
او كه عضو باشگاه ملی نخبگان و پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد است توانست در سالی كه گذشت بعنوان دانشجوی نمونه بزرگترین دانشگاه حضوری جهان خود را معرفی كند.
این اثر سومین كتاب نویسنده ی جوان آن در ٢٧ سالگی ست ، او كه جزو چهره های فعال فرهنگی و تأثیر گذار دانشجویی است امیدوار است بتواند مسیر ترقی و پیشرفت را هر چه زود تَر طَی كند.

کتاب «بررسی جرم پولشویی در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی و تبیین حقوقی پولشویی سایبری در نظام بانکی» با شمارگان 500 نسخه در 384 صفحه به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات قدیمیِ فردوسی روانه بازار نشر شده است.
این كتاب میتواند تأثیر شگرف و مثبتی در راستای تبیین جرم پولشویی در نظام حقوقی ایران داشته باشد.طبقه بندی: حقوق جزا و جرم شناسی، کیفرشناسی، پایگاه کتاب های حقوقی،
برچسب ها: دانلود کتاب، معرفی کتاب، کتاب حقوقی، محمدجواد پهلوان، پولشوئی، پولشوئی چیست، جرائم مالی،
[ سه شنبه 9 آذر 1395 ] [ 07:06 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات